,,Norint išsaugoti sveikatą, reikia vengti to, kas kenkia ir saikingai naudoti tai, kas tinka’’ – tai persų filosofo bei gydytojo Avicenos, gyvenusio tūkstantmečio pradžioje, mintys. Jų aktualumas išlieka ir šiomis dienomis, kai gyvename ekonominės gerovės ir pakilimo metu, ieškodami būdų, kaip sveikai ir ilgai gyventi.
Vienas iš sveikatos sutrikimo požymių – nagų, odos ar plaukų būklės pablogėjimas. Apie šių sveikatos problemų sprendimo būdus galima rasti daug įvairios medžiagos. Patarimai, receptai bei pasiūlymai gali susukti galvą. Gerai, jei pasitvirtina, kad odos, nagų ar plaukų būklę įtakojo sezoniškumas.
Tačiau neretai tai gali signalizuoti apie rimtus sveikatos sutrikimus ar lėtines ligas. Kodėl verta kalbėti apie tai? Atsakymas gana paprastas – tam, kad užbėgti ligoms už akių ir nepavėluoti… Pats geriausias ir patikimiausias būdas, siekiant nustatyti negalavimų priežastį – kreiptis į sveikatos specialistus, kurie, atlikę reikiamus tyrimus nustatys, ko stokoja jūsų organizmas.
Nagų sveikatos svarba
Labai dažna situacija, kuomet lūžinėja ir skilinėja nagai, jie pagelsta ir tampa silpni. Moterims tai ne retu atveju nutinka dėl kasdienio kontakto su cheminėmis valymo priemonėmis, sąlyčiu su karštu vandeniu. Patarimas: namų ruošoje visuomet dėvėti pirštines.
Kita problematinių nagų priežastis – vitaminų trūkumas organizme, ypač vitamino A, C, B grupės ir geležies. Pastebėta, kad dažniausiai nagai sukelia problemų pavasarį ar žiemos metu. Šiuo laikotarpiu organizmui trūksta įvairių vitaminų dėl šviežių vaisių ir daržovių stokos, mažesnio buvimo gryname ore ir saulės trūkumo.
Tačiau silpnėjantys nagai gali būti ir lėtinių ligų pranašas. Jei greta silpnėjančių nagų, sausėja oda, slenka plaukai, reikėtų pasitikrinti skydliaukės veiklą. Jei oda tampa blyški, o nagai pasidengia baltomis dėmėmis, tampa plokštesni nei įprastai – gali būti mažakraujystės požymiai. Esant itin minkštiems ir besisloksniuojantiems nagams, patariama kreiptis į gydytoją ginekologą (-ę).
Infekcines ligas gali prognozuoti atsiradusios skersinės vagelės nagų paviršiuje. Esant išilginėms vagelėms, gali būti sukrikusi virškinimo sistemos veikla.
Spalvų pokyčiai taipogi rodo organizmo negalavimus. Melsvos spalvos nagai gali reikšti kraujotakos sutrikimus ir netgi širdies veiklos ligas.
Trapiems ir lūžinėjantiems nagams gali trūkti biotino – vieno iš B grupės vitaminų, kurio nepakankamas kiekis neigiamai įtakoja plaukų ir nagų būklę. Biotinas vadinamas ,,grožio’’ vitaminu. Jis labai svarbus keratino gamybai, todėl ženkliai prisideda prie nagų stiprinimo.
B grupės vitaminai dalyvauja įvairiose biologinėse funkcijose ir yra atsakingi už maistinių medžiagų įsisavinimą žarnyne, nuo ko priklauso ne tik gera nervų sistemos funkcija, kepenų veikla, bet ir odos, nagų ir plaukų būklė.
Vitamino A dienos dozė yra 800 mikrogramų. Natūralaus vitamino A galima gauti ir su maistu: žuvų taukai, menkės ir jaučio kepenys, pieno produktai (ypač sviestas, grietinėlė, grietinė, fermentinis sūris), kiaušinio tryniai, morkos, moliūgai, pomidorai, kopūstai, špinatai, brokoliai, salotos ir abrikosai – puikus pasirinkimas, siekiant gauti vitamino A natūraliu būdu.
Vitaminas C padeda geriau įsisavinti kitoms būtinoms medžiagoms, ypač vartojant geležies preparatus. Jo dienos norma 75 mg.
Geležies nauda organizmui yra itin svarbi, nes į hemoglobino sudėtį įeinanti geležis – vienas iš būtiniausių žmogaus organizmui mikroelementų. Raudonieji kraujo kūneliai geležies dėka prisijungia deguonį ir perneša jį į kitus organus. Geležies trūkumas gali pasireikšti ne tik bendru organizmo nusilpimu, bet ir nagų lūžinėjimu bei plaukų skilinėjimu.
Daugiausiai geležies yra raudonoje mėsoje, jautienoje, kalakutienoje, gyvulių kepenyse. Geležies gausu žaliose lapinėse daržovėse (ypač špinatuose), riešutuose, džiovintuose vaisiuose, ankštinėse kultūrose, lęšiuose bei žirniuose. Tinkami vaisiai – braškės bei žemuogės.
Selenas gali pagelbėti trapiems nagams, nes trūkstant šio mikroelemento, sutrinka ir silpnėja organų veikla, pasireiškia nuovargis. Rekomenduojama seleno dienos norma yra 55 mikrogramai. Braziliškuose riešutuose, tune, ote, konservuotose sardinėse, jautienoje, kalakutienoje ir vištienoje, jaučio kepenyse, kiaušiniuose ir špinatuose yra pakankamas kiekis seleno. Kitu atveju maisto racioną būtina papildyti seleno papildais.
Pagrindinis patarimas, siekiant išlaikyti sveikus nagus – valgyti sveiką ir subalansuotą maistą, gerti daug vandens, t.y. drėkinti organizmą, o atsiradus pirmiesiems susilpnėjusių nagų požymiams, gerti nagų būklei gerinti skirtus vitaminus ir mikroelementus.
Sveika oda – jūsų sveikatos atspindys
Spuogai, riebi ir blizganti oda, smulkios raukšlelės dažnai byloja apie organizmo negalavimus. Nusipirkti kitą kremą ar apsilankyti pas kosmetologę – geras žingsnis, tačiau to tikrai negana. Sveikai odai būtina reguliari ir sveika mityba, vitaminų ir mikroelementų balansas bei pakankamas vandens kiekis.
Vienintelio recepto išlaikyti sveiką ir gražią odą tikrai nėra. Kaip nėra ir vieno problemos sprendimo būdo. Tai, kas tinka vienam, nebūtinai tiks kitam…Tačiau yra grupė vitaminų ir mikroelementų, kurie atgaivina, puoselėja ir gerina odos būklę.
Odai sudrėkinti būtinas vitaminas A arba retinolis. Tai labai svarbus antioksidantas, padedantis atsinaujinti odos ląstelėms bei puikiai palaikantis odos drėgmę. Vitamino A galima gauti ir su maistu: žuvų taukai ir kepenys, kiaušinio tryniai, riebūs pieno produktai, oranžinės spalvos vaisiai ir daržovės – natūralūs šaltiniai. Vitamino A paros norma yra 800 mikrogramų.
Jei šių produktų nėra dienos racione, galima jį papildyti maisto papildais su vitaminu A.
Jei oda riebi, užsikimšusiomis poromis, šias problemas pradės išspręsti Omega-3 riebalų rūgštys, turinčios priešuždegiminių savybių. Omega-3 riebalų rūgštimis organizmą galima taip pat papildyti su maistu arba maisto papildais. Kasdieniame racione turėtų būti augalinės kilmės omega-3 šaltinių: įvairių riešutų, sėklų ir jų aliejų, avokadų, sojos pupelių, tofu. Omega-3 rekomenduojama paros norma – 1000 mg.
Vitaminai B2 ir B3 svarbūs odos skaistumui palaikyti, pigmentinių dėmių prevencijai, smulkių raukšlelių mažinimui. Šie vitaminai – stiprūs antioksidantai, palaikantys normalią odos funkciją. Šie vitaminai randami pieno produktuose, liesoje mėsoje ir kepenyse, žuvyje, grikių kruopose, žirniuose, pupose, rupioje duonoje, riešutuose, bulvėse, žiediniuose ir Briuselio kopūstuose, šparaguose ir špinatuose.
Vitamino B2 paros norma 1,3 mg, vitamino B3 – 15 mg.
Vitaminas C užkerta kelią naujų pigmentinių dėmių atsiradimui bei skaistina odą. Vitaminas C
padeda neutralizuoti žalingą laisvųjų radikalų poveikį, stiprina odos kapiliarus, palaiko kolageno gamybą, stangrina odą bei mažina raukšleles. Vitamino C paros norma – 75 mg. Pakankamas vaisių ir daržovių kiekis natūraliai užtikrina vitamino C poreikį organizmui. Papildyti galima vartojant maisto papildus su vitaminu C.
Vitaminas D labai svarbus organizmui, o tuo pačiu ir odos būklei. Jis apsaugo odą nuo įvairių susirgimų ir slopina uždegiminius procesus.
Natūralus vitamino D šaltinis – riebios žuvys ir jų kepenys, kiaušiniai, ikrai, sviestas, pienas, sūris, mėsa. Tačiau, kad gautume paros vitamino D dozę, per dieną reikia suvalgyti nemažus kiekius tokio maisto. Tad į pagalbą reikia pasitelkti vitamino D3 maisto papildus. Rekomenduojama paros dozė – 5-25 mikrogramų.
Vitaminas E labai svarbus odos gijimo procesuose, padeda greičiau atstatyti pažeistą sluoksnį ir puikiai drėkina. Vitaminas E kovoja su raukšlėmis ir mimikos žymėmis, neleidžia atsirasti pigmentinėms dėmėms, naikina kenksmingų UV spindulių bei laisvųjų radikalų padarytą žalą odai. Vitaminas E skatina kolageno gamybą bei apsaugo odą nuo ankstyvo senėjimo.
Vitamino E paros norma – 10 mg. Su riešutais, sėklomis, augaliniais aliejais, špinatais, avokadais ir alyvuogėmis galima gauti pakankamą kiekį šio vitamino. O jo trūkstant, galima įsigyti vaistinėje kapsulių ar lašelių pavidalu.
Cinkas padeda palaikyti normalią plaukų, nagų ir odos būklę. Varis – padeda palaikyti normalią odos pigmentaciją ir jungiamojo audinio būklę.
Silicis – labai svarbus mikroelementas, siekiant sulėtinti organizmo senėjimo procesus. Silicio, kurio yra mūsų skydliaukėje, odoje bei plaukuose, atsargos pradeda mažėti po 20 gyvenimo metų, tad jo atsargas būtina papildyti. Silicio galima gauti tiek su maistu (ridikėliai, morkos, kopūstai, žemuogės, avižos), tiek vartojant maisto papildus.
Gražią ir sveiką odą galima išlaikyti vartojant šviežią maistą, specializuotus maisto papildus bei kokybiškas odos priežiūros priemones.
Plaukų stiprinimas ir atgaivinimas
Plaukai – kiekvieno žmogaus puošmena. O sveiki plaukai parodo, kad ir žmogaus sveikata yra gera. Tačiau, ką daryti, kuomet plaukai tampa silpni, skilinėja, lūžinėja ir pradeda slinkti? Delsti negalima, nes kuo anksčiau padėsime savo organizmui atsistatyti, tuo greičiau sustabdysime šiuos procesus.
Yra žinoma, kad karšta saulė, vėjas bei sūrus vanduo silpnina bei sausina plaukus. Pasirinkę specialias plaukų priežiūros priemones, galite sulaukti greito rezultato, tačiau ne visuomet. Kai kada po ilgo jų naudojimo nesulaukiame norimo rezultato. Ne visuomet išorinė pagalba iš tiesų yra tai, ko reikia plaukų normaliai sveikatai palaikyti.
Plaukai gali nusilpti dėl mineralų ar vitaminų trūkumo organizme. Yra žinoma, kad biotinas aprūpina plaukus reikalingomis maisto medžiagomis, o cinkas vadinamas statybine medžiaga, stiprinančia plaukus. Selenas būtinas bendrai plaukų sveikatai palaikyti.
Vitaminas A reguliuoja galvos odos drėkinimo procesus. Šio vitamino atsargas galima papildyti valgant šviežių daržovių, o ypač morkų, moliūgų bei saldžių bulvių, riešutų. Vitaminas E aprūpina organizmą būtinomis maistingomis medžiagomis, tad jo dėka plaukai tampa sveiki ir gražūs.
Vitaminas F saugo plaukus nuo išsausėjimo, skilinėjimo ir pleiskanų. Šis vitaminas rekomenduojamas esant nuplikimo grėsmei ir plaukų slinkimo atveju. Vitamino F yra šiuose maisto produktuose: alyvuogių aliejuje, žuvų taukuose, saulėgražų sėklose, džiovintuose vaisiuose, jautienoje, kepenyse, kopūstuose, arbūzuose, kruopose, kakavoje. Rekomenduojama paros norma – 2-6 g. Suvartojus 20 g saulėgrąžų aliejaus, apsirūpinsite tinkamu kiekiu vitamino F parai.
Ką daryti, kai slenka plaukai? Vos ne kiekvienas žmogus susiduria su šia problema. Dažnu atveju tai gali įtakoti sezoniškumas ar orų kaita. Tačiau tai gali būti ženklas, kad jau laikas pasitikrinti sveikatą, atliekant kraujo tyrimus. Gali būti, kad teks pasitelkti kompleksinį plaukų gydymą: vitaminus bei saugios sudėties plaukų priežiūros priemones. Teisingai jas pasirinkti padės specialistai, atlikę galvos odos tyrimą.
Labai svarbu normalizuoti galvos odos pH ir atstatyti balansą. Šiuo atveju reikia maitinti plaukus alyvuogių ar arganų aliejais arba plaukų priežiūros priemonėmis, kurių sudėtyje yra šių produktų. Tai labiau tinka sausos galvos odos savininkams.
Esant riebiai galvos odai patariama naudoti priemones su dilgėlių ekstraktais.
Skirtingų galvos odos tipų savininkams galioja viena taisyklė – vengti produktų, kuriuose yra silikonų, parabenų, parafino ar mineralinių aliejų. Jie sausina odą ir pažeidžia plauko struktūrą.
Siekdami turėti sveikus plaukus, nagus ir gražią odą, rūpinkitės sveika mityba, rinkdamiesi visaverčius maisto produktus. Venkite streso ir nuovargio, nekankinkite savęs griežtomis dietomis, vartokite vitaminus bei maisto papildus – rezultatai džiugins jus ilgai.