Bendra sveikata, Širdis ir Kraujotaka

Kaip tapti protingu širdyje

heart smart

Koronarinė širdies liga buvo pagrindinė mirties priežastis Europoje 2018 m. Šie bauginantys faktai siunčia aiškią žinią: saugokite savo širdį šiandien, o ne rytoj!

Australijos statistikos biuro (ABS) Nacionalinis sveikatos tyrimas 2017–2018 m. apskaičiavo, kad 1,2 milijono Australijos suaugusiųjų turėjo vieną ar daugiau širdies ir kraujagyslių ligų.

Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai

  • Rūkymas
  • Fizinis neveiklumas
  • Aukštas kraujo spaudimas
  • Antsvoris

Vyrų koronarinės širdies ligos (CHD) paplitimas buvo dvigubai didesnis nei moterų ir sparčiai didėjo su amžiumi.

KAIP GALIU IŠVENGTI ŠIRDIES LIGŲ?

Aštuoniasdešimt procentų ŠKL galima išvengti pasirinkus sveiką gyvenimo būdą. Tai apima reguliarius pratimus, tokius kaip greitas ėjimas ar bet kas kitas, dėl kurio prakaituojate, bent 30 minučių bent tris kartus per savaitę.

Dieta yra dar vienas svarbus dalykas. Valgant riebų maistą, gali padidėti cholesterolio kiekis, o tai gali prisidėti prie apnašų kaupimosi ant arterijų sienelių ir papildomai apkraunant širdies ir kraujagyslių sistemą.

Vis dėlto neišmeskite visų riebalų; vis tiek turite vartoti sveikus riebalus, pvz., nepakeičiamas riebalų rūgštis, esančias avokaduose ir riebioje žuvyje.

Į savo racioną įtraukite daugiau nesmulkintų grūdų, taip pat žemo glikemijos indekso (žemo GI) maisto produktų, tokių kaip avižos ir rudieji ryžiai, todėl ilgiau jausitės sotūs.

Kasdien į savo racioną įtraukite daug šviežių daržovių ir vaisių, taip pat sveikų baltymų šaltinių, tokių kaip liesa mėsa ir vištiena.

GUDOBELĖS
Gudobelės vaisiai (Crataegus laevigata) Europoje tradiciškai naudojami šimtus metų širdies ir kraujagyslių sveikatai palaikyti (CVS). Ir augalo uogose, ir lapuose yra OPC – gerai ištirto antioksidanto, taip pat randamo žolėje Ginkgo Biloba.

Tačiau uogose yra ir kitų antioksidantų polifenolių pavidalu, kurie didina gydomąją galią, užkertant kelią laisvųjų radikalų žalai. Vakarų vaistažolių medicinoje gudobelės yra laikomos svarbiausia žole sergant koronarine širdies liga, ir yra reikšmingų tai patvirtinančių įrodymų.

Tyrimai rodo, kad gudobelės padidina vainikinių kraujagyslių kraujotaką, mažina kraujospūdį (kai jis yra aukštas) ir leidžia geriau panaudoti turimą deguonį.

Jis taip pat apsaugo nuo širdies raumens pažeidimo, gerina širdies ritmo kintamumą, turi lipidų kiekį mažinančių savybių, apsaugo nuo dietos sukelto didelio cholesterolio kiekio ir gali sumažinti riebalų sankaupas kepenyse ir aortoje.

NUOSTABIUS ČESNAKAS
Be to, kad česnakai yra viena geriausių mūsų turimų kulinarinių žolelių, jie taip pat turi daug naudingų gydomųjų poveikių, ypač širdies ir kraujagyslių sistemai.

Tai apima galimybę sumažinti širdies ir kraujagyslių sistemos rizikos veiksnius, galbūt sumažinti lipidų kiekį, sumažinti cholesterolio kiekį serume, mažinti kraujospūdį ir suteikti antitrombocitinį poveikį. Dėl šių savybių česnako negalima vartoti kartu su kraują skystinančiais vaistais, tokiais kaip varfarinas.

ŠILDANTIS PIPIRAI
Kitas tradicinis prieskonis, naudojamas gaminant maistą, yra paprika, dar žinoma kaip kajeno pipirai. Dėl savo gebėjimo šildyti kraują ir gerinti kraujotaką jis turi ilgą naudojimo istoriją. Todėl ši šildanti žolė bus naudinga bet kuriai žolelių formulei.

ENERGIJOS KOENZIMAS Q10
Kofermentas Q10 (CoQ10) yra natūraliai esantis junginys, randamas kiekvienoje kūno ląstelėje, ypač didelėmis koncentracijomis širdies raumens ląstelėse.

Deja, su amžiumi produktyvumas linkęs mažėti. 40–50 metų amžiaus žmonėms CoQ10 papildai gali padėti kovoti su mažėjančiu CoQ10 kiekiu ir palaikyti optimalią širdies veiklą.

Taip pat manoma, kad papildai CoQ10 padidina energijos gamybą širdies raumenyje ir todėl padidina siurbimo jėgą. Žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį, CoQ10 taip pat gali padėti jį sumažinti. CoQ10 taip pat gali sumažinti MTL cholesterolio oksidaciją.

Neseniai buvo pasiūlyta, kad vartojant statinus būtų galima pridėti CoQ10. Statinai, naudojami cholesterolio kiekiui mažinti, taip pat išeikvoja natūralias organizmo CoQ10 atsargas.

Žmonės, kurių asmeninė ar šeimos istorija sirgo širdies ligomis, taip pat žmonės, kurių cholesterolio kiekis yra aukštas, turėtų apsvarstyti galimybę kasdien vartoti CoQ10 papildus.

Dozės skiriasi priklausomai nuo svorio ir širdies ir kraujagyslių ligų laipsnio, tačiau bendra rekomendacija yra 75 mg per parą, kad būtų naudinga bendrai sveikatai, ir iki 150 mg per parą kaip gydomoji dozė.

Jei sirgote širdies liga arba šiuo metu vartojate kokius nors receptinius širdies vaistus, visada aptarkite savo individualius poreikius su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju prieš pradėdami bet kokį alternatyvų gydymą.